Niekoľko tipov, ako si vybrať ideálne kreslo

12.12.2017 10:47

Doplnok alebo miesto na relax? Kreslá majú rôzne využitie, no poznať ich primárny účel vám uľahčí rozhodovanie. Nech už je spôsob používania akýkoľvek, pohodlnosť by mala byť základom výberu.

Robiť kompromisy sa nie vždy vypláca. Najmä, ak ide o pravidelné niekoľkohodinové sedenie. Nemusíte byť škodní ani na dizajne. Aj ikonické kúsky či netradičné kreslá môžu byť kombináciou kvality a estetiky.

Dizajnové kreslá oživia interiér

Reflektujte váš obľúbený štýl do podoby kresla a pokojne ho nechajte vyniknúť. Tzv. dizajnovky znesú aj výraznejšie farby, tvary či netradičnú kombináciu materiálov. Vytvorenie akcentu v obývačke povýši kreslo na ústredný bod jej interiéru. Atraktívne môžu vyznievať aj staré známe retro kreslá (Halabala kreslá), ktoré vo vynovenej podobe získavajú prívlastok štýlové. Prútené ratanové kreslá si taktiež nájdu v spoločenských izbách uplatnenie, pýtajú si však zladenie. Aj v katalógu BývanieJeHra sme pre vás pripravili zaujímavé kreslá rôznych štýlov.

Je dobré zvážiť, či kreslá do obývačky budú primárne určené iba na parádu a občasné sedenie alebo ponúknu pravidelný odpočinok. V druhom prípade sa ponúkajú nižšie spomínané možnosti, ale aj desaťročia preferované kreslá ušiak. Sú dobre prispôsobiteľné nábytkovému zariadeniu a zároveň skvelým adeptom do kútika na čítanie.

Čítanie môže byť aj luxusnou záležitosťou
Čítanie môže byť aj luxusnou záležitosťou

Kancelárske kreslá pre zdravé sedenie

Zdravé sedenie pri práci je podceňované. Kreslá k PC sa často zamieňajú s kancelárskymi stoličkami, pričom sa tieto pojmy v skutočnosti líšia. Základný rozdiel spočíva v tom, že kancelárske kreslá majú pevne nastavený uhol medzi sedadlom a operadlom chrbta. Aj tento typ však dynamické sedenie umožňuje. Synchrónny mechanizmus, ktorý plynulo prepája sedák s opierkou, sa automaticky upraví podľa vášho náklonu. Chrbtica je tak v optimálnej polohe, vďaka čomu predchádzate jej nepríjemnej bolesti.

Poťah a jeho priedušnosť taktiež zohráva dôležitú úlohu. Vhodné čalúnenie sa podieľa na komfortnom sedení a závisí nielen od matracovej výplne, ale tiež od použitého materiálu. Kožené kreslá pôsobia luxusne, no pri dlhšom sedení v letných mesiacoch vyžadujú podložku.

Masážne kreslá ako zdravotná pomôcka?

Aj vy ste rozmýšľali nad masážou v pohodlí domova? Riešením by mohli byť masážne luxusné kreslá, ktoré sa dokonale prispôsobia vášmu telu. To môžu masírovať buď celoplošne, pomocou prednastavených režimov používania, alebo len v určitých partiách, ktoré si prostredníctvom ponúkaných funkcií vyberiete sami.

Poobzerať sa môžete po látkovom čalúnení alebo koži. Druhý variant patrí do vyššej cenovej kategórie a zahŕňa tiež možnosť vyhrievania, magnetoterapiu, 3D masáž či MP3 prehrávač. Táto pridaná hodnota však nie je samozrejmosťou. Pri kúpe sa vždy treba podrobne informovať o možných spôsoboch využívania.

Relaxačné kožené kreslá poskytnú vytúžený...
Relaxačné kožené kreslá poskytnú vytúžený odpočinok

Relaxačné kreslá nielen pre starších

Nielen pohodlie, ale aj komfort. To je hlavná výsada relaxačných kresiel. Stretnete sa s dvomi základnými typmi. Manuálne polohovateľné kreslá zdvíhajú nohy pomocou pružín. Ide o jednoduchú manipuláciu, ktorá však vyžaduje silu pri spätnom sklopení opierky nôh. Ich prídavnou funkciou môže byť otáčanie, prípadne hojdanie.

Pri elektrickom ovládaní síce tieto funkcie absentujú, no na používanie nepotrebujú žiadnu fyzickú námahu. Plusom niektorých produktov je napríklad nastavenie zdvihu zadnej časti cca o 40 cm, čo najmä starším ľuďom uľahčuje vstávanie. Nie nadarmo sa im hovorí televízne kreslá. Sledovanie obľúbeného programu nikdy nebolo takým príjemným zážitkom.

Hojdacie kreslá ako súčasť moderných domácností

Kreslá z ohýbaného dreva, klasika starých mám a otcov, ktorá zdobila obývačky, chaty či chalupy. Ich obľúbenosť počas storočí klesala aj stúpala a práve v súčasnosti sa opäť tešia veľkému záujmu.

Možno je to spôsobené aj stresom, ktorý moderná doba „vyrába“ ako na bežiacom páse. Kolísanie totiž upokojuje a pevná konštrukcia prispôsobená tvaru tela vyhovuje všetkým vekovým kategóriám. Už dávno nejde iba o kreslá pre seniorov.

Okrem relaxu zároveň vhodne dopĺňajú interiér obývačky, ktorej zariadenie sa môže niesť v akomkoľvek duchu. Aj hojdacie kreslá totiž podliehajú móde. Konkrétne tej v oblasti interiérového dizajnu. Štýlové kúsky rôznych materiálov vás veľakrát prekvapia svojím netradičným vzhľadom.

TIP: Prečítajte si tiež o kreslách a pohovkách, ktoré hýria farbami

Závesné kreslá, to je relax so štýlom

Akúsi alternatívu hojdacích kresiel predstavujú moderné závesné kreslá. Ich využitie sa neobmedzuje výhradne na interiér. Aj v exteriéri, napríklad na terase alebo pri bazéne, si nájdu uplatnenie.

Spôsoby zavesenia sú vykonávané dvojako. Buď do stropu, alebo do stojana. Pri stropnom variante musí ísť o pevné ukotvenie, ktoré je napríklad v prípade sadrokartónu otázkou. Čo sa týka stojanov, vysoká nosnosť dovoľuje vybrať si z ponuky kovových aj drevených konštrukcií.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk