Nový Citroën C3 Aircross: Cenovo najdostupnejšie sedemmiestne kompaktné SUV s rôznymi pohonnými jednotkami

Citroën radikálne mení svoj prístup na trhu kompaktných SUV uvedením kompletne prepracovaného modelu C3 Aircross. Úplne nový C3 Aircross je vozidlo, ktorého cieľom je uspokojiť všetky potreby a po prvýkrát ponúka veľmi praktickú hybridnú verziu s výkonom 136 k, ako aj úspornú elektrickú verziu (v päťmiestnomej verzii) a cenovo dostupnú benzínovú verziu.

26.06.2024 00:00
Copyright Anatol Gottfried @ Continental... Foto:
  • C3 Aircross prešiel kompletnou premenou : využíva novú technickú platformu, ponúka nový robustný, sebavedomý vzhľad SUV a nový dizajnový jazyk značky Citroën.
  • Komfort na palube je zvýšený najmä použitím odpruženia Citroën Advanced Comfort®, novými sedadlami Citroën Advanced Comfort® a konceptom C-Zen Lounge s head-up displejom. Ponúka najnovšiu generáciu infotainmentu a konektivity, ako aj všetky prvky výbavy, ktoré sa v tejto kategórii očakávajú.
  • Úplne prepracovaný vzhľad viedol k predĺženiu karosérie, ktorá s dĺžkou 439 cm ponúka ľahké ovládanie vozidla a veľkorysý priestor na palube. Vozidlo, ktorá je už vo svojej päťmiestnej verzii etalónom z hľadiska priestoru v druhom rade, poskytuje prvýkrát v tomto segmente až 7 sedadiel, čo z neho robí mimoriadne všestranný automobil.

Citroën radikálne mení svoj prístup na trhu kompaktných SUV uvedením kompletne prepracovaného modelu C3 Aircross. Tento úplne nový model, predstavený v európskom variante, zdieľa novú platformu Smart Car s nedávno uvedeným modelom C3, vďaka tomu je v ponuke za veľmi atraktívnu cenu. Medzi ďalšie spoločné črty patrí nová identita značky a rovnaký dizajnový jazyk, a to zvnútra aj zvonku. Je to skutočné SUV, ktoré ponúka ochranu, robustnosť, ľahký prístup a pocit bezpečia, ako aj sebavedomý, prepracovaný a moderný štýl. Spolu s novým pozicioningom vozidla sa zmenil aj štýl a rozmery nového vozidla C3 Aircross. Päťmiestna verzia s dĺžkou 439 cm poskytuje najlepší vnútorný priestor v druhom rade vo svojej kategórii. Okrem toho Citroën ponúka úplne novú verziu s až 7 sedadlami, ktorá sa v tomto segmente objavuje prvýkrát: zachovala si rovnaké proporcie ako päťmiestna verzia, čím zabezpečila bezkonkurenčnú flexibilitu použitia, pričom zostala kompaktná a agilná.

Nový C3 Aircross je priestranný a dobre vybavený a ponúka jednoduchý a pohodlný zážitok z každodennej jazdy v meste aj mimo neho. Citroën, ktorý vždy vychádza v ústrety očakávaniam zákazníkov, ktorí hľadajú pohodlie, priestor na palube a praktickosť, vybavil C3 Aircross koncepciou kabíny C-Zen-Lounge® s head-up displejom a kompaktným multifunkčným volantom a tiež novými sedadlami Citroën Advanced Comfort®, ktoré sú prepracované pre optimálnu oporu. Komfort na palube je zvýšený – prvýkrát vo všetkých verziách – vďaka podvozku Citroën Advanced Comfort® s tlmičmi s progresívnymi ydraulickými dorazmi. Pre väčší kľud ponúka C3 Aircross všetky technológie asistenčných systémov vodiča, ktoré sa v tomto segmente očakávajú, ako aj informačno-zábavný systém najnovšej generácie s 10,25-palcovou dotykovou obrazovkou.

Nový C3 Aircross sa stáva súčasťou sveta elektromobilov, okrem benzínového motora ponúka ďalšie dve pohonné jednotky: mimoriadne všestranný hybridný pohon s výkonom 136 k a s napňtím 48V, ktorý pomáha znižovať spotrebu paliva, a tiež plne elektrickú verziu s dojazdom viac ako 300 km (čaká sa na homologizáciu), ktorá prináša kľud do každodenného cestovania a je veľmi vhodná na dlhé cesty vďaka svojej nabíjacej kapacite – z 20% na 80% sa nabije len za 26 minút a při súčasnom používaní aplikácie ë-ROUTES, plánovača trás, ktorý sa prispôsobuje zmenám trasy v reálnom čase. V roku 2025 bude k dispozícii aj verzia s dojazdom viac ako 400 km.

Po predstavení nového modelu C3 urobil Citroën to isté aj s modelom C3 Aircross: výsledkom je koncept rodinného vozidla SUV ideálneho pre aktívnych ľudí, ktorí chcú nájsť vo vozidle modularitu a robustnosť. Nový Citroën C3 Aircross sa bude vyrábať u nás, na Slovensku v závode koncernu Stellantis v Trnave.

1 – Rodinné SUV s výrazným, robustným vzhľadom

S dĺžkou 439 cm dostal nový C3 Aircross nové proporcie a nový vzhľad, vďaka ktorému je na prvý pohľad jasné, že ide o silné a výkonné SUV. Je sebavedomejší, svalnatejší a robustnejší, štýl je vertikálnejší, s ostrejšími uhlami. Nový C3 Aircross je vyjadrením nového formálneho jazyka značky Citroën aplikovaného na SUV.

„Od samého začiatku projektu sme chceli posilniť pozíciu nového modelu C3 Aircross vo svete SUV. Rozhodli sme sa pre robustný dizajn, ktorého štýl dodáva vozidlu odolnosť a pevnosť. So svetlou výškou viac ako 20 cm, so zvýšenou pozíciou sedenia vodiča za volantom a s dizajnom s jemnou hrou svetiel predstavuje nový C3 Aircross ďalší krok vpred a stáva sa skutočným SUV.“ Boris Reinmoller, projektový manažér dizajnu C3 Aircross.

Reinterpretácia novej vizuálnej identity značky Citroën

Nový C3 Aircross má typický vzhľad SUV s výrazným grafickým dizajnom, ktorý je podčiarknutý širokými, robustnými nárazníkmi s vertikálnymi farebnými klipmi, ktoré si zákazníci môžu meniť podľa vlastného uváženia. Vpredu je nové logo, ktoré bolo predstavené už na koncepčnom vozidle Oli v roku 2021 a nedávno ho prevzali aj nové hatchbacky ë-C3 a C3. Dizajn svetlometov odkazuje na nový trojdielny svetelný podpis, ktorý bol tiež predstavený na koncepčnom vozidle Oli. Charakter SUV sa zreteľne prejavuje vo vysokej horizontálnej maske chladiča a vo vertikálních líniách prednej časti vozidla.

Komfort na palube je zvýšený najmä použitím...
thumbnail CL 24.010.001 small, pr, nepouzivat Komfort na palube je zvýšený najmä použitím odpruženia Citroën Advanced Comfort®, novými sedadlami Citroën Advanced Comfort® a konceptom C-Zen Lounge s head-up displejom.

Šírka vozidla 179 cm dodáva predným blatníkom svalnatosť a silu, pod blatníkmi sú veľké kolesá s priemerom 690 mm. Ochranné kryty podbehov kolies sú inšpirované hranatou koncepciou, predstavenou už na modeloch ë-C3 a C3. Boky sú oživené jemnými líniami hrán na okrajoch.

Pri pohľade zboku sú jasne viditeľné gény SUV aj dokonalá vyváženosť nového modelu C3 Aircross. S výškou 166cm a s rovnou, nesklonenou strechou je na palube dostatok miesta pre všetkých cestujúcich. Svetlá výška viac ako 200 mm poskytuje väčšiu ochranu a uľahčuje nastupovanie do vozidla, pričom poskytuje vodičovi vyššiu a bezpečnejšiu polohu pri riadení vozidla. Dlhé zadné okno bez spojlera dodáva palube dostatok svetla a jeho zadná lišta je vybavená prispôsobiteľným farebným klipom, ktorý kopíruje klip na nárazníku. Zadný blatník pôsobí rovnako svalnato ako ten predný a sú v ňom zabudované charakteristické zadné svetlá. Tieto preberajú dizajnovú tému, ktorá sa prvýkrát objavila s konceptom Oli a s modelmi ë-C3 a C3. Panel za zadným stĺpikom ešte viac zvýrazňuje robustný vzhľad nového modelu C3 Aircross.

Farebne odlíšená strecha, ktorá je vo verzii Max súčasťou štandardnej výbavy v bielej alebo v čiernej farbe, umožňuje vysoký stupeň individualizácie, zatiaľ čo tretie bočné okno, nadväzujúce na okno zadných dverí posilňuje dojem samostatnej strechy.

Na širokých výklopných zadných dverách ja zapracovaná čierna lišta s grafickým prvkom po oboch stranách výrazného loga a nové logo s nápisom Aircross je umiestnené v spodnej časti zadných dverí. Široký výrez zadných dverí v nárazníku spolu s nízkym prahom umožňuje ľahký prístup do batožinového priestoru.

„Nový C3 Aircross je vyspelejší a jeho proporcie sú v súlade s proporciami skutočného SUV, s veľmi horizontálnou kapotou a veľmi výraznou vertikálnou prednou časťou. Proporcie sú vyvážené, s perfektne zvládnutými prevismi a so siluetou, ktorá demonštruje svoju silu. Hrali sme sa s množstvom profilov a predovšetkým sme sa vyhýbali navrhovaniu bezduchého vylepšeného kombi. Dizajn je akoby urobený jedným ťahom ruky a je veľmi konzistentný.“ Boris Reinmoller.

2 – Kompaktné SUV až pre 7 osôb

Nové rozmery pre viac priestoru a väčšiu praktickosť

Po modeloch C3 Picasso v roku 2008 a C3 Aircross v roku 2017 je nový C3 Aircross treťou generáciou modelov značky Citroën, ktorá prináša originálne tvary vozidiel do segmentu B pre rodinných zákazníkov, ktorí hľadajú vyššiu polohu vodiča a praktickosť na palube, pričom si zachovávajú kontrolu nad vonkajšími rozmermi vozidla. V tejto novej edícii urobil Citroën radikálnu zmenu, keď sa rozhodol dať C3 Aircross iný tvar a nový rozmer pokiaľ ide o vzhľad vozidla a o priestor na palube.

S dĺžkou iba 439 cm si nový C3 Aircross zachováva svoju obratnosť a jednoduché ovládanie, čo z neho robí vozidlo, ktoré zostáva svižné v meste a eliminuje stres při parkovaní. Rázvor 267 cm poskytuje dostatok priestoru na palube, auto je k dispozícii v dvoch verziách – s 5 alebo so 7 sedadlami, pričom tvar karosérie a vonkajšie rozmery sú identické v oboch prípadoch. Zákazníci sa teda môžu rozhodnúť pre jednu z týchto dvoch verzií v závislosti od svojich potrieb a želaní.

Päťmiestna verzia ponúka rekordný priestor v druhom rade a objem batožinového priestoru 460 litrov. Pre zákazníkov, ktorí hľadajú ešte väčšiu všestrannosť a každodennú flexibilitu je C3 Aircross k dispozícii vo funkčnej a ľahko ovládateľnej sedemmiestnej verzii. Rázvor 267 cm – najveľkorysejší vo svojej kategórii – umožňuje bezprecedentnú dĺžku zadných dverí a poskytuje vynikajúci prístup do 2. radu pri päťmiestnej verzii a do 3. radu při sedemmiestnej verzii.

Úplne prepracovaný vzhľad viedol k predĺženiu...
Copyright Anatol Gottfried @ Continental Productions, pr, nepouzivat Úplne prepracovaný vzhľad viedol k predĺženiu karosérie, ktorá s dĺžkou 439 cm ponúka ľahké ovládanie vozidla a veľkorysý priestor na palube. Vozidlo, ktorá je už vo svojej päťmiestnej verzii etalónom z hľadiska priestoru v druhom rade, poskytuje prvýkrát v tomto segmente až 7 sedadiel, čo z neho robí mimoriadne všestranný automobil.

„Nový Citroën C3 Aircross bol navrhnutý tak, aby bol kompatibilný s prítomnosťou siedmich ľudí na palube. A keď navrhnete siluetu, ktorá je dostatočne priestranná pre sedem osôb, päťmiestne vozidlo satak nevyhnutne dostane na vrchol triedy, pokiaľ ide o priestor v druhom rade a o objem batožinového priestoru.“ Thierry Blanchard, projektový manažér C3 Aircross.

Sedemmiestna verzia: inteligentná a všestranná

Citroën ponúka sedemmiestnu verziu nového modelu C3 Aircross, ktorá nemá v tomto segmente obdobu. Dizajn dynamickej vertikálnej zadnej časti poskytuje dostatok priestoru pre cestujúcich v treťom rade. Veľké zadné dvere nového modelu C3 Aircross a ľahké sklápanie operadiel v druhej rade radu (40/60) uľahčujú prístup do tretieho radu, ktorý pozostáva z dvoch pohodlných sedadiel, ktoré sa sklápajú do podlahy. Tieto dve prídavné sedadlá, ktoré sa dajú ľahko ovládať jediným pohybom, ponúkajú veľkú flexibilitu použitia podľa potreby. Keď nie sú rozložené, batožinový priestor ponúka dokonale rovnú ložnú plochu.

Usporiadenie 2. radu sa líši medzi päťmiestnou a sedemmiestnou verziou. V sedemmiestnej verzii ponúka nový C3 Aircross rovnakú dĺžku na úrovni kolien ako při hatchbacku C3 v 2. rade, šírku v úrovni lakťov je o 25 mm väčšia, než je priemer v danej kategórii, a tiež veľkorysý priestor nad hlavou. Obaja cestujúci v treťom rade majú k dispozícii opierky hlavy, bočné lakťové opierky, držiaky na nápoje, USB zásuvku, priestor pre nohy a klimatizáciu. Sedemmiestna verzia nového modelu C3 Aircross ponúka dokonalú rovnováhu medzi kompaktnými vonkajšími rozmermi, ktoré uľahčujú každodennú jazdu, a veľkorysým vnútorným priestorom až pre sedem osôb. Keďže 93 % európskych majiteľov B-SUV najazdí denne menej ako 80 km, dve zadné sedadlá v sedemmiestnej verzii sú ideálnym riešením. Pri sklopení všetkých sedadiel je objem batožinového priestoru 40 litrov, v päťmiestnej konfigurácii až 330 litrov.

Päťmiestna verzia: najlepší vnútorný priestor v segmente

Päťmiestna verzia nového modelu C3 Aircross je vybavená delenou lavicou v pomere 40/60, ktorá je v porovnaní so sedemmiestnou verziou posunutá o 65 mm dozadu. Architekti tak vytvorili veľmi veľkorysý priestor v druhom rade s najlepším priestorom pre kolená v kategórii (+80 mm oproti priemeru segmentu). Okrem toho majú všetci traja cestujúci na lavici najlepší priestor vo výške lakťov na trhu v danom segmente (+25 mm v porovnaní s priemerom segmentu). Posun lavice o 65 mm neuberá na 460 litroch batožinového priestoru, ktorý je jedným z najlepších v segmente.

Okrem toho – ľahko prístupný batožinový priestor s nízkym, výrazne hranatým nakladacím prahom poskytuje možnosť využiť dvojpolohovú podlahu, ktorá poskytuje úplne rovnú ložnú plochu po sklopení operadiel lavice v pomere 40/60. V tejto konfigurácii má batožinový priestor objem 1 600 litrov. C3 Aircross ponúka množstvo inteligentných funkcií, ktoré uľahčujú každodenný život rodiny a zabezpečujú veľkú flexibilitu používania vozidla. Napriek tomu je stále veľmi kompaktný, takže sa doň ľahko zmestíte a zaparkujete bez stresu. Praktický, všestranný a upokojujúci, C3 Aircross je SUV, ktoré sa ľahko riadi.

chyba