Maďarská diaľničná známka 2024: Nevyhnutnosť pre všetkých vodičov smerujúcich do Maďarska

Cestovanie autom do Maďarska si vyžaduje nielen dobrú navigáciu a prípravu, ale aj platnú diaľničnú známku. Elektronická známka je základnou podmienkou pre používanie väčšiny diaľnic v tejto stredoeurópskej krajine.

10.05.2024 00:00
dialnica, madarsko pr

Maďarské diaľnice sú známe svojou kvalitou a efektivitou, čo z nich robí obľúbenú trasu pre mnohých cestujúcich po Európe. Ako teda získať a správne používať maďarskú diaľničnú známku?

Kúpa diaľničnej známky

Maďarská diaľničná známka je k dispozícii online, čo je najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob jej zakúpenia. Oficiálna stránka Hungary-Vignette.EU poskytuje jednoduchý spôsob, ako si zakúpiť známku bez potreby registrácie. Stačí zvoliť typ vozidla, kategóriu známky (denná, týždenná, mesačná, ročná), dátum začiatku platnosti a evidenčné číslo vozidla. Po zaplatení kreditnou kartou vám e-mailom príde potvrdenie o nákupe.

Typy diaľničných známok a ich ceny

Diaľničné známky v Maďarsku sa kategorizujú podľa viacerých kritérií, vrátane dĺžky platnosti a geografickej oblasti pokrytia. Každá z týchto známok má svoje špecifické využitie a cenu, ktorá sa líši v závislosti od typu vozidla a dĺžky platnosti známky:

  • Denná diaľničná známka je ideálna na krátke cesty cez Maďarsko. Platí od polnoci do polnoci (0:00 do 24:00 hodiny) na deň zakúpenia alebo na deň, ktorý si určíte. Je to praktické riešenie pre tých, ktorí plánujú naprieč cestovanie krajinou.
  • Týždenná diaľničná známka pokrýva desať po sebe nasledujúcich dní vrátane dňa zakúpenia. Táto možnosť je vhodná pre turistov alebo ľudí cestujúcich na obchodné stretnutie, ktorí sa chystajú stráviť v Maďarsku viac ako jeden deň, ale menej ako dva týždne.
  • Mesačná diaľničná známka umožňuje neobmedzené používanie spoplatnených diaľnic počas celého mesiaca od dátumu zakúpenia alebo od dátumu, ktorý si určíte. Táto možnosť je vhodná pre osoby, ktoré majú dlhodobé plány v Maďarsku alebo často cestujú do a z krajiny.
  • Ročná diaľničná známka predstavuje najvýhodnejšiu možnosť pre tých, ktorí často využívajú maďarské diaľnice. Platí od 1. januára príslušného roka až do 31. januára nasledujúceho roka. Táto známka je najlepšou voľbou pre obyvateľov prihraničných oblastí alebo pre tých, ktorí pravidelne navštevujú Maďarsko.

Ceny týchto známok sú stanovené podľa typu vozidla a dĺžky platnosti. Napríklad:

  • Osobné auto kategórie D1 za ročnú známku zaplatí 57,260 HUF.
  • Motocykle (kategória D1M) a ľahké úžitkové vozidlá do 3,5 tony majú zvýhodnené ceny, pričom ročná známka pre motocykle môže stáť okolo 57,260 HUF, čo je rovnaké ako pre osobné autá, zatiaľ čo denné a mesačné známky sú dostupné za nižšie ceny.

Tieto možnosti zabezpečujú, že každý cestujúci môže nájsť diaľničnú známku, ktorá najlepšie vyhovuje jeho potrebám a rozpočtu, zatiaľ čo využívanie maďarských diaľnic zostáva efektívne a bezproblémové.

Pokuty a dôležité informácie

Pri vstupe na spoplatnené úseky diaľnice je potrebné mať už zakúpenú diaľničnú známku. V opačnom prípade hrozí pokuta, ktorá môže byť výrazne vyššia ako cena samotnej známky. Ak si uvedomíte chybu a zakúpite si známku do 60 minút od vstupu na diaľnicu, môžete sa vyhnúť pokute. Stačí do vyhľadávača napísať „oficiálna stránka maďarská diaľničná známka“ a kúpiť elektronickú známku online.

Často kladené otázky

  • Ako zaplatím za diaľničnú známku? Platba prebieha kreditnou kartou cez zabezpečený online systém.
  • Odkedy je diaľničná známka Maďarsko platná? Známka je platná od momentu zakúpenia, pokiaľ nie je určený iný dátum.
  • Čo robiť, ak vchádzam na diaľnicu bez známky? Po vstupe na diaľnicu máte 60 minút na zakúpenie známky, inak vám hrozí pokuta.
chyba