Ak chcete, aby sa motor menej kazil a auto dlhšie vydržalo, prejdite na prémiové palivá

Už aj pri príležitostnom používaní vedia prémiové palivá výrazne predĺžiť životnosť motora a znížiť spotrebu. A to pri nových, rovnako ako aj pri starších autách. Ako často ich používať a ako si vybrať tie správne?

09.05.2024 00:00
omv, pr nepouzivat Foto: ,

Prémiové (vylepšené) palivá, či už benzín alebo nafta, majú na motor hneď niekoľko pozitívnych účinkov, ktoré predlžujú jeho životnosť a znižujú spotrebu. Ide o palivá, do ktorých sú pridávané rôzne chemické zlúčeniny, tzv. aditíva, s cieľom zlepšiť ich vlastnosti a funkčnosť. Medzi najčastejšie používané aditíva patria napríklad detergenty, ktoré čistia spaľovací priestor a ventily, čím zabraňujú tvorbe usadenín a zachovávajú optimálny výkon motora.

Ďalšou významnou výhodou aditívovaných palív je zvýšená účinnosť spaľovania. A v neposlednom rade – aditíva v prémiových palivách chránia pohyblivé časti v motore a predlžujú tak jeho životnosť.

Čo znamená, že má palivo čistiacu funkciu?

K najdôležitejším aditívam v prémiových palivách patria čistiace, ktoré pomáhajú udržiavať čistotu spaľovacieho systému a zabraňujú tvorbe nečistôt a usadenín. Tým predlžujú životnosť motora a zlepšujú jeho výkon. Taktiež dokážu chrániť motor pred koróziou, predčasným opotrebením a poškodením. Do palív pridávajú aj aditíva na zlepšenie spaľovania. To znižuje emisie, čo má pozitívny vplyv na životné prostredie.

zväčšiť Prémiové palivá OMV pomáhajú aj naftovým...
omv, pr nepouzivat Prémiové palivá OMV pomáhajú aj naftovým motorom, na fotografiách je porovnanie vstrekovača pri používani štandardného paliva (vľavo) a pri použití OMV MaxxMotion Diesel (vpravo). Kliknite pre zväčšenie.

Ako často tankovať prémiové palivá?

Ak chcete mať istotu, že motor je zvnútra dlhodobo čistý, odporúča sa tankovať aspoň 1 z 5 nádrží prémiové palivo s čistiacim účinkom. To sa týka áut používaných hlavne na dlhé cesty. Do áut, ktoré jazdia hlavne v meste a na krátke vzdialenosti, je vhodné interval tankovania prémiového paliva skrátiť na polovicu, teda približne každú tretiu nádrž.

Sú prémiové palivá drahé?

Sú drahšie, ale rozdiel nie je až tak veľký. Ceny sa samozrejme menia, ale ak napríklad natankujete 20 litrov prémiového paliva, rozdiel oproti neprémiovému sa bude pohybovať niekde okolo hranice 4 eur. To vzhľadom na vyššie spomenuté priaznivé účinky prémiových palív nie je tak veľa. Navyše pomerne často ponúkajú predajcovia prémiových palív pre verných zákazníkov rôzne akcie a bonusy, ktoré ich robia ešte atraktívnejšími. Napríklad na čerpačkách OMV máte teraz každé tretie tankovanie prémiového paliva za cenu základného.

Naozaj dokážu predĺžiť životnosť motora?

Určite áno, na rozdiel od bežných palív usadeniny v motore nielen odstraňujú, ale aj bránia ich opätovnému vytváraniu a motor tak pri nepretržitom používaní udržiavajú v čistom stave počas celej jeho životnosti. Okrem toho bránia aj vzniku korózie. Motor tak dosahuje optimálny výkon, takže sa menej opotrebováva a doba životnosti sa automaticky predlžuje.

zväčšiť Porovnanie bežného spaľovania (vľavo) s...
omv, pr nepouzivat Porovnanie bežného spaľovania (vľavo) s optimalizovaným spaľovaním vďaka benzínu OMV MaxxMotion 100plus (vpravo). Kliknite pre zväčšenie.

Sú prémiové palivá pri nafte rovnako účinné ako pri benzíne?

Samozrejme. Prémiové palivá síce majú pri nafte a pri benzíne rôzne zloženie, no pri oboch majú za cieľ zlepšiť výkon motora, čistiť spaľovací systém a zvýšiť účinnosť spaľovania.

V prípade dieselových motorov, ktoré používajú naftu, prémiové palivá môžu obsahovať aditíva, ktoré zlepšujú mazanie, čistia trysky a zabraňujú vzniku usadenín v spaľovacom systéme. Pokiaľ tankujete naftu, tak napríklad palivo OMV MaxxMotion Diesel využíva jedinečnú receptúru CleanTech+. Táto technológia efektívne čistí motory ako v nových tak aj v starých autách. Pomáha udržiavať celý spaľovací systém neustále v dobrej kondícii a výrazne znižuje riziko, že budete musieť absolvovať drahú opravu a čistenie motora v cene rádovo stoviek eur len preto, že ste sa snažili ušetriť pár centov na palive.

Pre benzínové motory sú prémiové palivá obvykle navrhnuté tak, aby mali vyššiu oktánovú hodnotu a obsahovali aditíva, ktoré zlepšujú spaľovanie, čistia ventilové sedlá a zabraňujú klopaniu motora. Takým je napríklad prémiové palivo OMV MaxxMotion 100+, ktoré taktiež využíva patentované technológie na zníženie trenia v spaľovacom systéme a predĺženie životnosti motora. Vďaka vyššiemu oktánovému číslu umožní aj motoru fungovať lepšie a s vyšším výkonom. Ak ho nepotrebujete, tak môžete tankovať aj 95-oktánový prémiový benzín. Ten má v prípade OMV označenie MaxxMotion 95.

Pri všetkých prémiových palivách OMV MaxxMotion Perfomance potvrdili ich účinnosť aj výsledky testov nezávislých laboratórií, ktoré sa držali prísnych postupov špecializovanej európskej organizácie CEC.

odkaz
omv, pr, nepouzivat
chyba