Čo má spoločné Volkswagen Touareg a Golf R?

Volkswagen oslavuje. A to hneď dvakrát! Dva významné modely totiž majú 20. výročie svojej existencie a každý ho oslavuje trochu inak.

07.06.2022 00:00
Touareg „EDITION 20“, pr, nepouzivat

Oba modely – Volkswagen Touareg aj Volkswagen Golf R, začali pre značku VW novú etapu.

Touaregu sa podarilo dostať Volkswagen do prémiového segmentu a zároveň založiť kult, ktorý siaha ďaleko za hranice cenových tried. Touareg bol od prvej generácie model, s ktorým ste sa mohli objaviť kdekoľvek: na zraze fanúšikov off-roadu ale aj pred operou. Volkswagen Touareg bol robustný a zároveň priekopník plný technológií. O jeho hrubej koži svedčí dominancia v rámci Rely Dakar celé tri roky po sebe, a to v rokoch 2009 až 2011. Na konte má aj rôzne rekordy: napríklad absolvovanie Panamerickej magistrály, kde v priebehu dvanástich dní precestoval Touareg neuveriteľných 23 000 kilometrov. Ikonický bol aj rok 2006, keď sa mu podarilo vytiahnuť z hangáru Boeing 747 s hmotnosťou 155 ton, čím si Touareg zabezpečil ďalší svetový rekord. O jeho úspechu hovorí aj fakt, že už sa ho predalo vyše milión kusov!

Touareg „EDITION 20“, pr, nepouzivat

Volkswagen Golf R zas ukázal, že vlastnosti blízke exkluzívnym športovým autám sa môžu ukrývať v nenápadnom kabáte. A že takýto výkon môže byť použiteľný každý deň, v každom počasí. Prvý Golf s označením R bol Golf R32. Názov napovedá, že pod kapotou mal až 3,2-litrový motor VR6. Ten dodával autu nielen nezameniteľný zvuk, ale aj poriadny výkon 177 kW (241 k). Aby sa vždy bezpečne preniesol na cestu, dostal Golf R32 pohon 4Motion. A toto je recept pre Golf R až dodnes. Výkonný motor tu má modernejšiu podobu dvojlitrového preplňovaného štvorvalca s oveľa vyšším výkonom, než kedysi. Dnes je na úrovni 235 kW (320 k). Taktiež pohon všetkých kolies má oveľa modernejšiu konštrukciu, ktorá umožňuje posielať výkon nezávisle medzi pravé a ľavé kolesá zadnej nápravy. Golf R si vďaka tomu tyká aj s driftovaním.

Volkswagen Golf R „20 Years“, pr, nepouzivat

Všetko najlepšie!

Oba modely si k svojej dvadsaťročnici zaslúžia adekvátnu výročnú verziu. Privítajte preto Touareg EDITION 20 s jedinečnou výbavou. Charakterizuje ju úplne nový lak Meloe Blue, ako aj leštené 20-palcové disky Bogota, ktoré sú dostupné len pre jubilejný model. Expresívny vonkajší dizajn dopĺňajú zatmavené bočné a zadné okná, zadné svetlomety s čerešňovo-červeným odtieňom a znak „EDITION 20“ na B-stĺpiku. Jedinečný charakter modelu dodávajú podbehy kolies a difúzor v lesklom čiernom lakovaní. Vnútri nájdeme logá EDITION 20, exkluzívne čalúnené sedadlá s diamantovým kontrastným prešívaním a dvojité prešívanie na palubnej doske. Reliéf loga EDITION 20 nájdeme aj na koženom poťahu voliča automatickej prevodovky. Touareg EDITION 20 bude k dispozícii so všetkými pohonnými jednotkami ako štandardný model – okrem variantu R.

Volkswagen Golf R, pr, nepouzivat

Golf R oslavuje trochu extravagantnejšie. Limitovaný model Golf R 20 Years má vyšší výkon (245 kW/333 k) vďaka čomu akceleruje na stovku za 4,6 sekundy a dostal novú mapu motora a kalibráciu prevodovky. Mapa sa postará o emotívnejší štart a nové správanie turbodúchadla, ktoré sa aj pri čiastočnom zaťažení točí na plné otáčky, aby pri pridaní plynu mal vodič okamžite k dispozícii plný výkon. Prevodovka pri radení viac kope do chrbta. Štandardnou výbavou je tu balík R Performance Package, ktorý pridáva režimy Drift a Special s nastavením podvozka špeciálne pre jazdu na okruhu Nürburgring, ktoré však funguje vynikajúco aj na našich rozbitých okreskách. Golf R 20 Years rozpoznáte podľa početných znakov „20“ a/alebo „R“ na karosérii. 19-palcové disky Estoril sú v základe modré spolu s krytmi spätných zrkadiel. Ak si však zvolíte modrú farbu karosérie, disky aj zrkadielka budú čierne. V interiéri je novinkou použitie skutočného karbónu na dekoroch dverí a palubnej dosky.

Oba modely sa budú vyrábať len počas obmedzeného obdobia, takže ak ich chcete, radšej sa poponáhľajte!

+9
chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy