Luxusné SUV do mesta, aké nemá páru

16.10.2020 00:00
2019-lexus-ux-250h-f-white-03-981050, pr...

Nedávny prírastok v stajni japonského producenta prémiových áut, model Lexus UX, prišiel do segmentu kompaktných crossoverov s niekoľkými novinkami a nespornými prvenstvami. Na prvý pohľad SUV je obohatené o športovú siluetu dynamického kupé. A ako je už v prípade tejto značky zvykom, základom nadštandardného komfortu spojenej s ekonomikou a ekológiou jazdy je zabudovaná hybridná technológia pod kapotou.

Kompaktné SUV ponúka pocit z jazdy dva v jednom. Je nadizajnované s vyvýšeným sedením ako crossover, no zároveň s ním dokážete v „mestskej džungli“ manévrovať svižne a obratne ako s hatchbackom. Výrobca sa netají tým, že chce týmto modelom zaujať najmä moderné mladé rodiny, v ktorých si sadá za volant často mama.

Ticho a úsporne

Model UX 250h dokáže predĺžiť čas využívania čisto elektrického, maximálne tichého pohonu až na takmer 80 % jazdy po meste. To zaručuje výraznú úsporu. Počas celej doby totiž jazdíte s nulovou spotrebou a emisiami. Keď sme pri emisiách CO2, Lexus UX so štvrtou generáciou hybridnej sústavy ich produkuje najnižšie vo svojej triede.

Pri zrýchlení sa za stálej podpory elektromotora zapája do práce benzínový motor, vďaka čomu si môžete užiť dynamickú jazdu a pritom mať spotrebu stále pod kontrolou. Skvelým benefitom je, že auto netreba nikdy dobíjať. Funguje na samonabíjacom princípe a na batériu garantuje výrobca celoživotnú záruku. Zaujímavé sú aj výsledky testov, ktoré ukázali, že použité technológie majú pozitívny vplyv na menšie opotrebovávanie bŕzd aj pneumatík, vďaka čomu môžu majitelia UX bez pochyby ušetriť na servise.

Prvenstvo aj v otázke bezpečnosti

Model UX sa môže pochváliť novým podporným systémom pri parkovaní, ktorý dokáže zaregistrovať nielen auto stojace za vami, ale aj pred vami a autá križujúce zboku. Všetko máte pod kontrolou na veľkom centrálnom displeji. Samozrejmosťou sú aj bezpečnostné technológie v balíku Lexus Safety System+, ktoré sú schopné automaticky núdzovo zabrzdiť a zamedziť nárazu, majú pod kontrolou dráhu vozidla či rozpoznávajú značky.

Autor: Jeroen Peeters Photography

Lexus UX dosiahol v testoch Euro NCAP zverejnených za rok 2019 maximálne – päťhviezdičkové hodnotenie. Tento crossover teda patrí k najbezpečnejším vozidlám vo svojej kategórii v oblasti ochrany vodiča, posádky, ale aj chodcov a cyklistov. Model sa môže okrem toho pochváliť i výraznými parametrami pasívnej bezpečnosti vďaka mimoriadne tuhej podvozkovej platforme GA-C a ôsmim airbagom už v štandardnej výbave.

Iný pohľad na dizajn

Pri pohľade na robustný exteriér si auto hneď zaradíte do kategórie SUV. Je však výrazne iné, než to, čo vidieť na cestách. Jeho tvary pôsobia viac dynamicky, strecha pripomína skôr športové kupé. Dizajnéri do tohto modelu zapracovali po prvýkrát úplne nové inovácie v oblasti aerodynamiky – či už ide o dizajn prepojených zadných LED svetiel v tvare „plutvy“, alebo o špeciálne upravené oblúkové výlisky nad kolesami.

Atraktívna výbava Limited Edition teraz so zľavou 9 000 eur

Model UX 250h s hybridnou motorizáciou a pohonom predných kolies je aktuálne dostupný v špeciálnej, novo-vytvorenej výbave Limited Edition. Nové vozidlo vyskladané z vybraných praktických a luxusných prvkov výbavy získate počas júla a augusta výrazne výhodnejšie – s akciovou zľavou zo štandardnej ceny vo výške až 9 000 eur. Táto špeciálna edícia Lexus UX obsahuje v rámci svojej atraktívnej výbavy napríklad systém inteligentného kľúča Smart Entry & Start, inteligentné parkovacie senzory, systémy monitorovania mŕtveho uhla a automatickej brzdy pri cúvaní, špeciálne pigmentované sklo „privacy glass“ a tiež 18“ zliatinové disky. Akciová cena 33 990 EUR pre túto výbavu platí do 31. októbra.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku