Kam môžu obyvatelia Slovenska odviesť svoje opotrebované pneumatiky?

12.03.2020 10:00
ELTma, PR článok, nepoužívať Foto:

Obyvatelia Slovenska môžu svoje opotrebované pneumatiky odovzdať v akomkoľvek pneuservise alebo na predajných miestach (u tzv. distribútorov). U nich má koncový užívateľ právo ponechať opotrebovanú pneumatiku zadarmo, a to aj v prípade, že nič nekúpil a nevyužil žiadne služby. Ak sa v obci nenachádza vhodný distribútor pre spätný zber pneumatík, podľa ustanovenia Zákona o odpadoch má obec právo požiadať o uzavretie zmluvy o spätnom zbere pneumatík s výrobcom, alebo OZV. Miesto zberu, okrem povinnosti odovzdávať u distribútorov, musí byť zakotvené vo Všeobecnom nariadení (VZN) o nakladaní s odpadom, a toto VZN musí byť následne schválené.

Miesta, ktoré bezplatne zváža OZV Eltma pre povinné osoby, ktoré tento zber a spracovanie financujú, občania nájdu na stránkach https://www.eltma.sk/ v sekcii Zberné miesta. Snahou organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) ELTMA je prevencia vytvárania čiernych skládok, a to tým, že svoju sieť udržuje čo najširšiu a dostupnú v rámci celej republiky a pre miesta spätného zberu je aj garantom bezplatného odvozu vyzbieraných pneumatík po celú dobu zmluvného vzťahu. Treba povedať, že zber a spracovanie pneumatík je zarátané v cene pneumatiky a pri kúpe musí byť táto informácia na predajnom doklade uvedená.

Čo sa deje s takto vyzbieranými pneumatikami? Vyrába sa z nich gumený granulát, ktorý sa využíva napríklad na výrobu protihlukových bariér. Ďalej sa tiež využívajú energeticky. Využitie opotrebovaných pneumatík sa riadi platným Programom odpadového hospodárstva Slovenska.

Foto: PR servis
ELTma, PR článok, nepoužívať

Organizácia zodpovednosti výrobcov Eltma

Najväčší výrobcovia a dovozcovia pneumatík sa združili a založili prvú autorizovanú organizáciu zodpovednosti výrobcu (OZV) Eltma. Eltma je nezisková spoločnosť, ktorá sa stará o zákonné povinnosti svojich účastníkov, ale aj ponúka bezplatné riešenie pre distribútorov. Registráciou v OZV Eltma si zaistíte bezplatný zvoz a likvidáciu pneumatík s garanciou zvozu do 10tich dní od objednávky. Potrebné dokumenty pre registráciu nájdete na www.eltma.sk, kde nájdete aj kontakty na nás. Zvoz pneumatík nie je limitovaný značkou ani nákupom. Nezisková spoločnosť Eltma garantuje 100% spracovanie odpadových pneumatík podľa platného POH.

Eltma, PR článok, nepoužívať
chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy