Ojazdené pneumatiky od vás musí prevziať každý pneuservis či predajňa. Zadarmo.

23.05.2018 08:00
01

Od roku 2016 totiž platí zákon o spätnom zbere pneumatík, podľa ktorého musí každý pneuservis a predajňa pneumatík zadarmo prevziať ojazdené pneumatiky.

Recyklačný poplatok je pritom zahrnutý v kúpnej cene pneumatiky a musíte ho od nového roku vždy nájsť na predajnom doklade. Niektorí motoristi však stále o tejto možnosti netušia alebo platia poplatky, ktoré nemusia. Zvýšiť informovanosť vodičov sa preto rozhodla nezisková spoločnosť ELTMA, a to prostredníctvom osvetovej kampane o princípoch spätného zberu pneumatík.

Zadarmo v každom prípade

Ojazdené pneumatiky môžete nechať v najbližšom pneuservise, predajni pneumatík, na zbernom mieste určenom obcami. Každé takéto miesto spätného zberu je pritom povinné prijať pneumatiky bez ohľadu na ich značku, miesto nákupu a úplne zadarmo.

„Vodiči najmä v období prezúvania pneumatík riešia, kam s tými starými. Najjednoduchšie je nechať ich v pneuservise. Zo zákona je totiž každý jeden povinný ich od vás prebrať, a to úplne zadarmo. V prípade, že by pneuservis peniaze za spätný zber vyžadoval, ide o vážne porušenie zákona. Toto porušenie môže motorista nahlásiť na okresnom úrade alebo Slovenskej inšpekcii životného prostredia. Kupujete nové pneumatiky? Pýtajte sa ako Váš dodávateľ rieši spätný zber. Aj jemu máte mať možnosť vrátiť pneumatiky, ktoré doslúžia., “ vysvetľuje Radim Filák konateľa neziskovej spoločnosti ELT Management Company Slovakia (ELTMA).

V záujme je i životné prostredie

Spätný zber pneumatík nie je iba najjednoduchšou cestou ako sa zbaviť starých pneumatík. Je to aj najšetrnejší spôsob voči prírode. Ide totiž o jedinú cestu, ako možno ojazdené pneumatiky recyklovať a využiť ich ďalej. Môžu poslúžiť ako povrchy športovísk a ich zvyšky sa zas dajú využiť pri výrobe gumených rohoží, koberčekov do auta či gumových tesnení.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk