Hrozí zvyšovanie miezd v automobilovom priemysle?

19.06.2017 08:00
STU inzercia

Podľa zverejnenej analýzy platy v slovenskom automobilovom priemysle čaká rast. Priemerný plat 1 800 eur v bratislavskom Volkswagene je dvojnásobný oproti priemeru v celej krajine.

Táto výška pritom predstavuje priemerný plat interných zamestnancov, bez započítania platov manažmentu. Vrcholoví manažéri zarábali v roku 2016 na Slovensku podľa portálu platy.sk v priemere 2 381 eur mesačne. Koľko zarábajú manažéri v automobilovom priemysle u nás a vo svete? Komu sa budú platy skutočne v roku 2017 zvyšovať? A prečo sa medzi dobre zarábajúcich v automobilovom priemysle nepridáte aj vy?

Výšku 2 381 eur mesačne manažéri na Slovensku prezradili dobrovoľne. Avšak podľa medzinárodnej štúdie uskutočnenej v 17 krajinách sveta spoločnosťou Pedersen & Partners sú ročné platy slovenských top manažérov až 60 000 – 120 000 eur (teda 5 000 – 10 000 eur mesačne) v závislosti od veľkosti spoločnosti.

Magazín Forbes vytvoril rebríček najlepšie zarábajúcich lídrov v automobilovom priemysle. Na jeho čele je žena. Generálna riaditeľka koncernu General Motors, Mary Barra v roku 2016 zarobila 22 600000 dolá­rov. Jedným z najbohatších Európanov je tiež žena. Hodnota majetku Susanne Klatten v roku 2017 bola 20,40 mld. (20 400 000000) dolárov.

Firmy majú priestor na rast platov a inflácia je aktuálne nulová. Štatisticky sa očakáva, že do roku 2018 priemerná mzda na Slovensku stúpne na 999 eur mesačne. Ako je možné zarábať viac ako 1 000 eur mesačne už v roku 2018? Lepšie ako len čakať je prihlásiť sa napríklad na štúdium Master of Business Administration (MBA). Je samozrejmé, že manažéri zarábajú viac a ich platy sa budú zvyšovať. Na to, aby mohli prevziať zodpovednosť a riadiť ostatných však okrem priania dosahovať najvyššie platové ohodnotenie potrebujú aj čosi viac. Napríklad Susanne Klatten vlastniaca podiel v automobilke BMW je najbohatšou Nemkou, pričom je ekonómkou s titulom MBA.

Professional MBA Automotive Industry

Slovenská technická univerzita spolu s Technickou univerzitou vo Viedni ponúkajú akreditované medzinárodné vzdelávanie Professional MBA Automotive Industry pre manažérov v anglickom jazyku.

Doteraz sa do programu Professional MBA Automotive Industry zapojilo už 127 účastníkov z 26 rôznych krajín Európy a sveta vrátane 29 úspešných absolventov a študujúcich zo Slovenska. Väčšina z nich pôsobí priamo vo výrobných podnikoch medzinárodného významu.

V októbri 2017 sa začne v poradí už deviaty ročník tohto kombinovaného štúdia medzinárodne akreditovaného federáciou FIBAA (Foundation for International Business Administration Accreditation), na ktoré je možné podať prihlášku do konca júna 2017.

Súčasťou študijného programu Professional MBA Automotive Industry sú kvalitné prednášky uznávaných lektorov a expertov z Európy, doplňujúce neformálne diskusie o budúcich trendoch s top predstaviteľmi spoločností, riešenie prípadových štúdií a interdiscipli­nárnych projektov. Prednášky a exkurzie priamo v závodoch finálnych výrobcov (OEM) zabezpečujú vyvážený pomer teoretickej a praktickej časti štúdia. Okrem rozsiahlej literatúry majú účastníci k dispozícií e-learning a každý aj Apple – iPad.

O štúdiu sa pozitívne vyjadrujú najmä samotní absolventi: „Od začiatku finančnej krízy v roku 2008 som bol nútený riešiť mnohé operatívne problémy v našej spoločnosti. Účasť v programe Professional MBA Automotive Industry si vyžiadala čas na štúdium, čo mi dalo šancu spomaliť prácu a znovu premyslieť jednotlivé strategické kroky. Počas štúdia som si ‘poprepájal’ veľa poznatkov a informácií, ktoré som už mal z minulosti s novými informáciami, ktoré som získal počas štúdia. To mi umožnilo vytvoriť si v mnohých oblastiach riadenia úplne nový pohľad na rozličné problémy.“ (Doc. Ing. Štefan Rosina, PhD., MBA, Prezident a CEO Matador Holding, a.s., účastník Professional MBA Automotive Industry 2011 – 2013)

O úspešnosti programu svedčí skutočnosť, že viacerí absolventi dosahujú počas štúdia, alebo vo veľmi krátkom čase po jeho ukončení kariérny posun. Cena za štúdium Professional MBA Automotive Industry je 20 000 eur vrátane DPH. Na štúdium je možné získať viacero štipendií. Jedným z nich je štipendium First Woman Applicant vo výške 10% z poplatku.

Manažéri z STU pravidelne organizujú k programu Professional MBA Automotive Industry nezáväzné Informačné stretnutie. Najbližšie sa uskutoční 27. júna 2017 o 16:00 na Strojníckej fakulte STU (Nám. slobody 17, Bratislava) s garantom štúdia doc. Ing. Jánom Lešinským CSc., ktorý záujemcom zodpovie na ich otázky. Prihlásiť sa možno na e-mailovej adrese: automotive@stuba.sk, alebo na tel. č. +421 917 669 5­48. Dvere k úspešnej kariére v automobilovom priemysle sa otvoria všetkým, ktorí nezaváhajú prijať výzvu nových podnetov a inšpirácie k inováciám prostredníctvom vzdelávania. Podrobné a aktuálne informácie o programe možno nájsť v slovenčine na automotive.stu­ba.sk a v angličtine na automotive.tu­wien.ac.at.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk