Aké sú možnosti liečby bolesti

Bolesť je častým dôvodom návštevy lekára. Má rôzne príčiny a preto je dôležité odborné lekárske vyšetrenie, aby sa neliečila len bolesť, ale aj jej príčina. Pri liečbe bolesti je čoraz väčšia snaha využívať nové molekuly a nové liekové formy, ktoré nie sú zaťažujúce pre ľudský organizmus. Zároveň dokážu zabezpečiť požadovaný účinok. V posledných rokoch sa opäť dostávajú do popredia prípravky obsahujúce výťažky z liečivých rastlín, ktorých účinky sú dnes overené v rôznych klinických štúdiách.

inpharm.sk
zdroj: Thinkstock

Spôsob absorpcie účinnej látky je dôležitý

Pri liečbe bolesti pacienti veľmi často siahajú po tabletkách proti bolesti, pretože ich podávanie je jednoduché. Táto lieková forma má však aj určité obmedzenia. Tým, že účinná látka prechádza cez tráviacu sústavu, môže vyvolať zažívacie ťažkosti, ktoré sa prejavujú zväčša pri dlhodobejšom užívaní liekov.

Preto sa čoraz častejšie začínajú využívať moderné náplasťové formy s riadeným uvoľňovaním liečivých látok v mieste bolesti. Zvyšuje sa tak biologická dostupnosť účinnej látky a zároveň sa znižuje riziko vedľajších, hlavne tráviacich ťažkostí v porovnaní s látkami užívanými perorálne (cez ústa). Náplasti predstavujú veľmi výhodný neinvazívny spôsob aplikácie, ktorý poskytuje dostatočne dlhý účinok v trvaní niekoľkých hodín až dní.

Náplasť s 24 hodinovým pôsobením

zdroj: inpharm.sk
zdroj: inpharm.sk

Novinkou je Leni náplasť s 24 hodinovým účinkom určená na bezpečnú a šetrnú liečbu bolesti pohybového aparátu. Obsahuje extrakty z prírodných látok – Pycnogenol®, harpagofyt a eukalyptus. Každá z týchto zložiek má svoje špecifické účinky, pôsobiace proti bolesti, stuhnutosti a zápalu v oblasti kĺbov, svalov a šliach. Veľkou výhodou tejto náplasti je 24 hodinový účinok zabezpečený postupným uvoľňovaním účinných látok z náplasti, možnosť sa s ňou sprchovať – neodliepa sa, a možnosť ju opakovane aplikovať na to isté miesto. Je dermatologicky testovaná a vhodná pre pacientov užívajúcich aj inú liečbu, vďaka tomu, že nevykazuje liekové interakcie. Môže sa používať samostatne alebo ako doplnok k základnej liečbe, všetko závisí od klinického stavu pacienta. Leni náplasť je vhodná aj pre športovcov vrátane detí, ktoré vedia oceniť jednoduchú a šetrnú pomoc.

Skúsenosti z praxe algeziológa

Oslovili sme pani doktorku MUDr. Editu Slivkovú zo súkromnej algeziologickej ambulancie S-med v Lučenci. Okrem klasických postupov a liekov využíva tiež inovatívne liekové formy a moderné prípravky vo forme zdravotníckych prostriedkov ako sú kolagénové MD injekcie a náplasťové formy.

Pani doktorka sa s nami podelila o svoju skúsenosť pri liečbe pacientky s bolesťou kolena po artroskopii. Pacientke odporučila aplikovať si na koleno LENI náplasti. Aplikovala si ich celkovo 4 dni, po ktorých bolesť kolena úplne vymizla.
Ďalšia 75 ročná pacientka s viacerými ochoreniami prišla do ambulancie pre bolesti v krčnej chrbtici a v pravom ramennom kĺbe, trvajúcej už 4–5 dni ako následok podchladenia. Bolesti boli silné, šklbavé, zhoršené pri akomkoľvek pohybe. V noci nemohla spať na pravom boku kvôli bolesti, ktorá ju vždy zobudila. Nakoľko pacientka užívala viaceré lieky na svoje chronické ochorenia (vysoký krvný tlak, reumatoidná artritída, stenóza spinálneho kanála v krížovej oblasti), pani doktorka zvolila pre tento akútny problém lokálnu liečbu pomocou LENI náplasti. Pacientka si aplikovala pol náplasti na krčnú chrbticu a pol náplasti na rameno. Po týždni, keď prišla na kontrolu pre chronické ťažkosti, vysvitlo, že na bolesti krčnej chrbtice a ramena už aj zabudla. Náplasti si aplikovala 5 dní, počas ktorých bolesť úplne vymizla.

Na záver môžem skonštatovať, že LENI náplasti na prírodnej báze sa nám osvedčili ako pri akútnych pacientoch, tak aj u chronických pacientoch, kedy im náplasti zvýšili analgetický účinok liekov vďaka ich cielenej aplikácii na miesta bolesti. Nezanedbateľná výhoda náplasti je v tom, že vďaka aplikačnej forme a prírodným látkam nezaťažujú organizmus vrátane tráviaceho traktu a môžu sa kombinovať s inou liečbou bez obmedzenia.

Článok pripravila odborná redakcia EDUKAFARM

canola oil inzercia

Olej zo srdca

13.03.2017 08:00

Nemali by sme sa starať o svoje srdce? Máme predsa len jedno. Je najcennejšie, bije pre nás a našich najbližších. Treba sa nad tým zamyslieť už dnes.

Zerex

Ešte pred tabletkami to skúste s prírodou! Aj s týmito afrodiziakami

13.03.2017 08:00

Pokles sexuálnej túžby trápi mnohé páry – pri rýchlom životom štýle, plnom stresu a starostí, ani niet divu.

voltaren inzercia

Chcete sa zbaviť bolesti chrbtice? Tieto 3 rady sa vám zídu

23.02.2017 08:00

Vďaka sedavému spôsobu života trápi bolesť chrbtice čoraz väčšie množstvo ľudí. Málokto však vie, že existujú pomerne jednoduché techniky na jej zmiernenie alebo dokonca úplné odstránenie.

automobilka, volkswagen, výroba,

Automobilky žiadajú päť opatrení, ktoré udržia Slovensko na špici

28.03.2017 17:14

Udržanie konkurencieschopnosti automobilového priemyslu na Slovensku si vyžaduje plnenie piatich bodov, vyplýva z konferencie.

Prešov, doprava

Lepší Prešov chce v piatok zastaviť dopravu aj v Bratislave

28.03.2017 16:51

Združenie Lepší Prešov chystá na piatok blokádu premávky pri bratislavskej autobusovej stanici. Chcú tak tlačiť na stavbu obchvatu Prešova.

Ivo Nesrovnal

Nesrovnal ohrozuje reguláciu hazardu, tvrdí Asociácia hier

28.03.2017 16:44

Asociácie zábavy a hier tvrdí, že Nesrovnal ohrozuje reguláciu hazardu, Primátor odkázal, že im ide iba o peniaze. Poslanci budú o hazarde rozhodovať v stredu.

Hamburg, policajné auto, vrak, zhorený

Pri proteste proti summitu G20 podpálili v Hamburgu policajné vozidlá

28.03.2017 16:31

Ľavicoví demonštranti sa prihlásili k zodpovednosti za podpálenie šiestich policajných vozidiel v Hamburgu.