Olej zo srdca

Nemali by sme sa starať o svoje srdce? Máme predsa len jedno. Je najcennejšie, bije pre nás a našich najbližších. Treba sa nad tým zamyslieť už dnes. Svetová zdravotnícka organizácia bije na poplach, že čoraz viac Európanov bojuje s vysokým cholesterolom, ktorý prispieva k vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Tie môžu ročne spôsobovať až päť miliónov úmrtí v Európskej únii (1). Stačí zmeniť stravovacie návyky a vedome siahať po tých výrobkoch, vďaka ktorým budeme dlhé roky v dobrej kondícii.

canola oil inzercia

Dobré zloženie

Stále je nedocenený, no našu pozornosť si zaslúži. Ak chceme o nejakom oleji povedať, že je dobrý na srdce, určite to je repkový olej. V porovnaní s inými populárnymi olejmi má obzvlášť priaznivé zloženie mastných kyselín. Zo zdravotného hľadiska obsahuje najmenej nepriaznivých nasýtených mastných kyselín. Ich obsah je dokonca dvakrát nižší ako v olivovom alebo slnečnicovom oleji(2). Nie bezdôvodne sa nazýva aj „olivovým olejom severu“, má totiž vysoký obsah kyseliny olejovej, podobne ako olivový olej. Navyše obsahuje až 10-krát viac omega-3 mastných kyselín ako olivový olej, a to v ideálnom pomere 2:1(3). Je tiež cenným zdrojom kyselín ALA a LA, ktoré prispievajú k udržaniu správnej hladiny cholesterolu v krvi (pozitívne účinky sa prejavujú pri konzumácii 2 g ALA a 10 g LA denne). Už dve lyžice repkového oleja denne úplne pokryjú fyziologickú potrebu kyseliny ALA zo skupiny omega-3 u človeka.

Spojenec v boji proti cholesterolu

Často si neuvedomujeme, že v boji o silné srdce stačí zmeniť niekoľko návykov. Na zoznam každodenných činností by sme mali pridať aspoň 30 minút pohybovej aktivity – môže to byť energická prechádzka so psom, cvičenie alebo behanie. Mali by sme tiež zvážiť, či sa nevzdať zlozvykov, postarať sa o obmedzenie stresových podnetov. No nezabúdajme, že aj stravovanie zohráva významnú úlohu. Jedna zo zásad, ktoré by sme si mali osvojiť, je nahradenie nasýtených mastných kyselín nenasýtenými, čo nám pomôže udržať cholesterol na správnej hladine. Preto je vhodné obmedziť konzumáciu živočíšnych tukov a častejšie siahať po tukoch rastlinného pôvodu, ako je napríklad repkový olej, ktorý je podľa kardiológov významným prvkom proticholeste­rolovej diéty. Repkový olej navyše obsahuje fytosteroly, ktoré tiež prispievajú k udržaniu správnej hladiny cholesterolu (priaznivé účinky sa prejavujú pri konzumácii aspoň 0,8 g fytosterolov denne).

Viac informácií nájdete tu.

(1)http://www­.policy-centre.com/dow­nloads/Europe­an-Cholesterol-Guidelines07.pdf
(2)J. Krzymański, Olej Rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009
(3)J. Krzymański, Olej Rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009

inpharm.sk

Aké sú možnosti liečby bolesti

15.03.2017 08:00

Bolesť je častým dôvodom návštevy lekára. Má rôzne príčiny a preto je dôležité odborné lekárske vyšetrenie, aby sa neliečila len bolesť, ale aj jej príčina.

Zerex

Ešte pred tabletkami to skúste s prírodou! Aj s týmito afrodiziakami

13.03.2017 08:00

Pokles sexuálnej túžby trápi mnohé páry – pri rýchlom životom štýle, plnom stresu a starostí, ani niet divu.

voltaren inzercia

Chcete sa zbaviť bolesti chrbtice? Tieto 3 rady sa vám zídu

23.02.2017 08:00

Vďaka sedavému spôsobu života trápi bolesť chrbtice čoraz väčšie množstvo ľudí. Málokto však vie, že existujú pomerne jednoduché techniky na jej zmiernenie alebo dokonca úplné odstránenie.

automobilka, volkswagen, výroba,

Automobilky žiadajú päť opatrení, ktoré udržia Slovensko na špici

28.03.2017 17:14

Udržanie konkurencieschopnosti automobilového priemyslu na Slovensku si vyžaduje plnenie piatich bodov, vyplýva z konferencie.

Prešov, doprava

Lepší Prešov chce v piatok zastaviť dopravu aj v Bratislave

28.03.2017 16:51

Združenie Lepší Prešov chystá na piatok blokádu premávky pri bratislavskej autobusovej stanici. Chcú tak tlačiť na stavbu obchvatu Prešova.

Ivo Nesrovnal

Nesrovnal ohrozuje reguláciu hazardu, tvrdí Asociácia hier

28.03.2017 16:44

Asociácie zábavy a hier tvrdí, že Nesrovnal ohrozuje reguláciu hazardu, Primátor odkázal, že im ide iba o peniaze. Poslanci budú o hazarde rozhodovať v stredu.

Hamburg, policajné auto, vrak, zhorený

Pri proteste proti summitu G20 podpálili v Hamburgu policajné vozidlá

28.03.2017 16:31

Ľavicoví demonštranti sa prihlásili k zodpovednosti za podpálenie šiestich policajných vozidiel v Hamburgu.