Rafinovaný repkový olej a jeho výhody

Repkový olej. Tekuté zlato prezývané aj „olivový olej severu”. Pozná ho každý. Vieme však, čo sa skrýva pod nápismi na obale? Na regáloch v obchodoch nájdeme predovšetkým rafinované oleje. Napriek mnohým mýtom sa oplatí používať ich v kuchyni každý deň!

canola oil inzercia
Autor:

Dobre vedieť

K policiam v obchodoch pristupujeme čoraz zodpovednejšie a siahame po vhodných výrobkoch. To sa týka aj tukov. Z každej strany totiž zaznieva informácia, že nahradenie nasýtených tukov v strave nenasýtenými prispieva k udržaniu správnej hladiny cholesterolu v krvi. Odborníci odporúčajú na každodennú konzumáciu repkový olej. Nie bezdôvodne: v porovnaní s inými populárnymi olejmi, napr. olivovým alebo slnečnicovým, má ten repkový veľmi priaznivé zloženie mastných kyselín. Obsahuje totiž najmenej spomenutých nasýtených mastných kyselín a až 10-krát viac kyselín omega-3 ako olivový olej, navyše v ideálnom pomere k omega-6, čiže 1:2 (*1). Avšak aj medzi repkovými olejmi je veľmi veľký výber.

Obsah je dôležitý

Medzi dostupné druhy repkových olejov, ktoré v obchode najčastejšie nájdeme, patria rafinované a za studena lisované. Je dobré dozvedieť sa o nich viac. V procese rafinácie, ktorým olej počas výroby prechádza, sa z neho odstraňujú všetky nečistoty, ktoré by mohli nepriaznivo vplývať na náš organizmus. Rafinované oleje, napr. repkový, obsahujú oveľa menej ťažkých kovov a dvakrát menej železa ako tie lisované za studena (*2). Rafinovaný olej si zároveň zachováva svoju výživovú hodnotu. Počas rafinácie sa stráca len zanedbateľná časť cenných látok, a čo je najdôležitejšie, tento proces neovplyvňuje profil mastných kyselín(*3). Rafinovaný repkový olej je teda rovnako ako lisovaný za studena bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín. Navyše obidva druhy obsahujú fytosteroly, ktoré prispievajú k udržaniu správnej hladiny cholesterolu v krvi (priaznivé účinky sterolov sa prejavujú pri konzumácii aspoň 0,8 g denne).

Univerzálny olej

Rafinovaný repkový olej sa vyznačuje dobrou oxidačnou stabilitou, čo znamená, že si dlhšie uchováva čerstvosť. Vďaka obsahu antioxidantov nestráca pri zohriatí svoje vlastnosti, preto sa vynikajúco hodí na vyprážanie – jeho bod zadymenia je až 242 °C . Okrem toho má neutrálnu chuť a vôňu, takže nemení chuť jedla. Môžeme ho použiť tak do šalátov, ako aj do cesta, napr. piškótového. Keďže počas rafinácie sa očisťuje od neželaných látok, môžeme ho bez obáv pridávať do stravy pre deti vo veku od šiesteho mesiaca.

Viac informácií tu.

(*1) J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009
(*2) J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009
(*3)J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009

inpharm.sk

Aké sú možnosti liečby bolesti

15.03.2017 08:00

Bolesť je častým dôvodom návštevy lekára. Má rôzne príčiny a preto je dôležité odborné lekárske vyšetrenie, aby sa neliečila len bolesť, ale aj jej príčina.

canola oil inzercia

Olej zo srdca

13.03.2017 08:00

Nemali by sme sa starať o svoje srdce? Máme predsa len jedno. Je najcennejšie, bije pre nás a našich najbližších. Treba sa nad tým zamyslieť už dnes.

Zerex

Ešte pred tabletkami to skúste s prírodou! Aj s týmito afrodiziakami

13.03.2017 08:00

Pokles sexuálnej túžby trápi mnohé páry – pri rýchlom životom štýle, plnom stresu a starostí, ani niet divu.

automobilka, volkswagen, výroba,

Automobilky žiadajú päť opatrení, ktoré udržia Slovensko na špici

28.03.2017 17:14

Udržanie konkurencieschopnosti automobilového priemyslu na Slovensku si vyžaduje plnenie piatich bodov, vyplýva z konferencie.

Prešov, doprava

Lepší Prešov chce v piatok zastaviť dopravu aj v Bratislave

28.03.2017 16:51

Združenie Lepší Prešov chystá na piatok blokádu premávky pri bratislavskej autobusovej stanici. Chcú tak tlačiť na stavbu obchvatu Prešova.

Ivo Nesrovnal

Nesrovnal ohrozuje reguláciu hazardu, tvrdí Asociácia hier

28.03.2017 16:44

Asociácie zábavy a hier tvrdí, že Nesrovnal ohrozuje reguláciu hazardu, Primátor odkázal, že im ide iba o peniaze. Poslanci budú o hazarde rozhodovať v stredu.

Hamburg, policajné auto, vrak, zhorený

Pri proteste proti summitu G20 podpálili v Hamburgu policajné vozidlá

28.03.2017 16:31

Ľavicoví demonštranti sa prihlásili k zodpovednosti za podpálenie šiestich policajných vozidiel v Hamburgu.