Repkový olej ako cenný zdroj esenciálnych nenasýtených mastných kyselín

Často sa stretávame s názorom, že ak chceme schudnúť, mali by sme obmedziť konzumáciu tukov. Lebo sú kalorické, zle vplývajú na organizmus atď. No ich prítomnosť v našej strave je veľmi dôležitá, mali by byť jej každodennou súčasťou. Tuky však treba vyberať s rozumom a konzumovať ich vo vhodných množstvách. Tie správne tuky, bohaté na esenciálne nenasýtené mastné kyseliny nájdeme v rybách, orechoch, ako aj v rastlinných olejoch. Nachádzajú sa napríklad v repkovom oleji, a to navyše v ideálnom zložení.

canola oil inzercia
Autor:

Tuky nie sú také zlé

No dobre, ale prečo by sme mali hľadať výrobky s bohatým obsahom práve nenasýtených mastných kyselín? Je to preto, že odborníci na celom svete už roky hlásajú, že nahradenie nasýtených tukov v strave nenasýtenými tukmi prispieva k udržaniu správnej hladiny cholesterolu v krvi. Z tohto hľadiska sú rastlinné tuky oveľa hodnotnejšie ako tuky živočíšneho pôvodu. Sú totiž bohatým zdrojom esenciálnych nenasýtených mastných kyselín.

Optimálne zloženie

Keď si sa rozhodujeme, aký tuk si vybrať, oplatí sa siahnuť po repkovom oleji. Nie bez príčiny sa nazýva aj „olivový olej severu“, je vynikajúcim zdrojom esenciálnych nenasýtených mastných kyselín, predovšetkým kyselín omega-3. Ich obsah je až 10-krát vyšší ako v olivovom oleji(1). V našej strave sú stále nedostatočne zastúpené, preto sa obyvateľom našich zemepisných šírok zdôrazňuje, aby zvýšili konzumáciu výrobkov s vysokým obsahom týchto látok. Repkový olej sa však nevyznačuje iba vysokým obsahom cenných kyselín, ale aj ideálnym pomerom kyselín omega-6 a omega-3, čiže 2:1. Nájdeme v ňom kyselinu ALA a LA (pozitívne účinky sa prejavia pri konzumácii 2 g ALA a 10 g LA denne), ktoré pomáhajú udržať správnu hladinu cholesterolu v krvi. Už dve lyžice repkového oleja denne úplne pokrývajú fyziologickú potrebu kyseliny ALA zo skupiny omega-3 u človeka.

Netreba na to zabúdať, pretože ľudský organizmus nie je schopný tieto cenné zložky stravy sám produkovať. Preto ich musíme prijímať „zvonka“ v podobe vysokokvalitných výrobkov.

Prečo práve repkový olej

V prospech repkového oleja svedčí nízky obsah nasýtených kyselín, ktorých príjem by sme mali obmedziť. Tieto látky súvisia s hladinou cholesterolu v krvi a negatívne vplývajú na náš organizmus – zvyšujú riziko srdcovo-cievnych ochorení. Avšak repkový olej obsahuje najmenej nasýtených mastných kyselín spomedzi všetkých rastlinných tukov. Výnimkou nie je ani olivový olej, ktorý obsahuje až dvakrát viac nasýtených mastných kyselín ako repkový olej(2).

Viac informácií nájdete tu.

(1) J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009.
(2) J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009.

voltaren inzercia

Chcete sa zbaviť bolesti chrbtice? Tieto 3 rady sa vám zídu

23.02.2017 08:00

Vďaka sedavému spôsobu života trápi bolesť chrbtice čoraz väčšie množstvo ľudí. Málokto však vie, že existujú pomerne jednoduché techniky na jej zmiernenie alebo dokonca úplné odstránenie.

Medcentrum inzercia

Nová liečba kĺbov bez operácie odstráni nielen bolesť, ale aj jej príčinu

16.02.2017 08:00

Konečne je dostupná aj na Slovensku.

union inzercia

Chcete prilákať ľudí? Pomôžte si zdravými benefitmi

14.02.2017 09:25

Medzi zdravými benefitmi vo firmách vedie ergonómia, podpora pohybu a boj proti chorobám.

KOALÍCIA: Robert Fico

Slovensko pre dvojakú kvalitu potravín iniciovalo summit V4

23.02.2017 18:29

Slovensko pre problematiku dvojakej kvality potravín v rámci členských štátov Európskej únie iniciovalo summit premiérov Višegrádskej štvorky.

Andrej Kiska

Kiska: Záväzok Slovenska voči NATO je potrebné naplniť

23.02.2017 17:50

Záväzok Slovenska voči NATO je podľa prezidenta SR Andreja Kisku potrebné naplniť.

paríž, rukojemnícka dráma, polícia,

Parížski tínedžeri zablokovali školy horiacimi kontajnerami

23.02.2017 16:50

Parížski tínedžeri vo štvrtok zablokovali 16 mestských stredných škôl horiacimi kontajnermi a provizórnymi barikádami na protest proti údajnému znásilneniu mladého černocha.

Geert Wilders

Wilders pre únik informácií zrušil verejné aktivity svojej strany

23.02.2017 16:32

Holandský krajne pravicový politik Geert Wilders vo štvrtok až do odvolania zrušil všetky verejné podujatia svoje Strany pre slobodu (PVV).