Repkový olej ako cenný zdroj esenciálnych nenasýtených mastných kyselín

Často sa stretávame s názorom, že ak chceme schudnúť, mali by sme obmedziť konzumáciu tukov. Lebo sú kalorické, zle vplývajú na organizmus atď. No ich prítomnosť v našej strave je veľmi dôležitá, mali by byť jej každodennou súčasťou. Tuky však treba vyberať s rozumom a konzumovať ich vo vhodných množstvách. Tie správne tuky, bohaté na esenciálne nenasýtené mastné kyseliny nájdeme v rybách, orechoch, ako aj v rastlinných olejoch. Nachádzajú sa napríklad v repkovom oleji, a to navyše v ideálnom zložení.

canola oil inzercia
Autor:

Tuky nie sú také zlé

No dobre, ale prečo by sme mali hľadať výrobky s bohatým obsahom práve nenasýtených mastných kyselín? Je to preto, že odborníci na celom svete už roky hlásajú, že nahradenie nasýtených tukov v strave nenasýtenými tukmi prispieva k udržaniu správnej hladiny cholesterolu v krvi. Z tohto hľadiska sú rastlinné tuky oveľa hodnotnejšie ako tuky živočíšneho pôvodu. Sú totiž bohatým zdrojom esenciálnych nenasýtených mastných kyselín.

Optimálne zloženie

Keď si sa rozhodujeme, aký tuk si vybrať, oplatí sa siahnuť po repkovom oleji. Nie bez príčiny sa nazýva aj „olivový olej severu“, je vynikajúcim zdrojom esenciálnych nenasýtených mastných kyselín, predovšetkým kyselín omega-3. Ich obsah je až 10-krát vyšší ako v olivovom oleji(1). V našej strave sú stále nedostatočne zastúpené, preto sa obyvateľom našich zemepisných šírok zdôrazňuje, aby zvýšili konzumáciu výrobkov s vysokým obsahom týchto látok. Repkový olej sa však nevyznačuje iba vysokým obsahom cenných kyselín, ale aj ideálnym pomerom kyselín omega-6 a omega-3, čiže 2:1. Nájdeme v ňom kyselinu ALA a LA (pozitívne účinky sa prejavia pri konzumácii 2 g ALA a 10 g LA denne), ktoré pomáhajú udržať správnu hladinu cholesterolu v krvi. Už dve lyžice repkového oleja denne úplne pokrývajú fyziologickú potrebu kyseliny ALA zo skupiny omega-3 u človeka.

Netreba na to zabúdať, pretože ľudský organizmus nie je schopný tieto cenné zložky stravy sám produkovať. Preto ich musíme prijímať „zvonka“ v podobe vysokokvalitných výrobkov.

Prečo práve repkový olej

V prospech repkového oleja svedčí nízky obsah nasýtených kyselín, ktorých príjem by sme mali obmedziť. Tieto látky súvisia s hladinou cholesterolu v krvi a negatívne vplývajú na náš organizmus – zvyšujú riziko srdcovo-cievnych ochorení. Avšak repkový olej obsahuje najmenej nasýtených mastných kyselín spomedzi všetkých rastlinných tukov. Výnimkou nie je ani olivový olej, ktorý obsahuje až dvakrát viac nasýtených mastných kyselín ako repkový olej(2).

Viac informácií nájdete tu.

(1) J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009.
(2) J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009.

Active life s.r.o.

Tabletky na zväčšenie penisu: Fungujú? Aké sú vaše skúsenosti?

16.01.2017 08:00

Dnes je možné sa stretnúť s viacerými prípravkami v podobe tabliet pre mužov, určených na zväčšenie mužskej pýchy, no len malé množstvo z nich aj zaručí v reálnom živote to, čo sľubujú.

blackolive nemocnicna inzercia

V boji s bolesťami kĺbov zvíťazia kmeňové bunky

12.01.2017 08:00

S pribúdajúcimi rokmi i vráskami na tvári nám postupne ubúda pružnosť kĺbov a tie sa opotrebúvajú. K prirodzenému javu, ktorý patrí k životu, však nezriedka pomáhame aj my.

webnoviny.sk

Downova choroba ako častá genetická porucha

28.12.2016 08:00

Downov syndróm patrí medzi najviac sa vyskytujúce genetické ochorenia. Známa je od roku 1887, no príčina bola objasnená až v roku 1959.

Georgia, počasie, tornádo, víchrica

Víchrice a tornáda v USA pripravili o život 18 ľudí

23.01.2017 09:14

Najmenej 18 ľudí prišlo cez víkend o život pri silných víchriciach, ktoré zasiahli Georgiu a ďalšie štáty na juhovýchode USA.

trump, závesy

V Bielom dome zmenili závesy. Na zlatožlté

23.01.2017 09:00

Menili sa matrace, vankúše, nábytok. Niektoré miestnosti sa podľa potreby maľovali a tapetovali. Asi sto ľudí pripravovalo Biely dom na nového nájomníka.

Elektrina, energia

Elektrina: najhoršie dopadol východ SR, nik to nerieši

23.01.2017 09:00

Ľuďom na východe sa skokovo zvýšili poplatky za elektrinu. Pevné mesačné poplatky pre domácnosti sa zdvojnásobili takmer na 14 eur za mesiac.

Doláre

Taiwanský Foxconn zvažuje investovať v USA miliardy dolárov

23.01.2017 07:53

Taiwanská spoločnosť Foxconn zvažuje, že investuje vyše sedem miliárd dolárov do výstavby továrne na výrobu obrazoviek v USA.