Repkový olej ako cenný zdroj esenciálnych nenasýtených mastných kyselín

Často sa stretávame s názorom, že ak chceme schudnúť, mali by sme obmedziť konzumáciu tukov. Lebo sú kalorické, zle vplývajú na organizmus atď. No ich prítomnosť v našej strave je veľmi dôležitá, mali by byť jej každodennou súčasťou. Tuky však treba vyberať s rozumom a konzumovať ich vo vhodných množstvách. Tie správne tuky, bohaté na esenciálne nenasýtené mastné kyseliny nájdeme v rybách, orechoch, ako aj v rastlinných olejoch. Nachádzajú sa napríklad v repkovom oleji, a to navyše v ideálnom zložení.

canola oil inzercia
Autor:

Tuky nie sú také zlé

No dobre, ale prečo by sme mali hľadať výrobky s bohatým obsahom práve nenasýtených mastných kyselín? Je to preto, že odborníci na celom svete už roky hlásajú, že nahradenie nasýtených tukov v strave nenasýtenými tukmi prispieva k udržaniu správnej hladiny cholesterolu v krvi. Z tohto hľadiska sú rastlinné tuky oveľa hodnotnejšie ako tuky živočíšneho pôvodu. Sú totiž bohatým zdrojom esenciálnych nenasýtených mastných kyselín.

Optimálne zloženie

Keď si sa rozhodujeme, aký tuk si vybrať, oplatí sa siahnuť po repkovom oleji. Nie bez príčiny sa nazýva aj „olivový olej severu“, je vynikajúcim zdrojom esenciálnych nenasýtených mastných kyselín, predovšetkým kyselín omega-3. Ich obsah je až 10-krát vyšší ako v olivovom oleji(1). V našej strave sú stále nedostatočne zastúpené, preto sa obyvateľom našich zemepisných šírok zdôrazňuje, aby zvýšili konzumáciu výrobkov s vysokým obsahom týchto látok. Repkový olej sa však nevyznačuje iba vysokým obsahom cenných kyselín, ale aj ideálnym pomerom kyselín omega-6 a omega-3, čiže 2:1. Nájdeme v ňom kyselinu ALA a LA (pozitívne účinky sa prejavia pri konzumácii 2 g ALA a 10 g LA denne), ktoré pomáhajú udržať správnu hladinu cholesterolu v krvi. Už dve lyžice repkového oleja denne úplne pokrývajú fyziologickú potrebu kyseliny ALA zo skupiny omega-3 u človeka.

Netreba na to zabúdať, pretože ľudský organizmus nie je schopný tieto cenné zložky stravy sám produkovať. Preto ich musíme prijímať „zvonka“ v podobe vysokokvalitných výrobkov.

Prečo práve repkový olej

V prospech repkového oleja svedčí nízky obsah nasýtených kyselín, ktorých príjem by sme mali obmedziť. Tieto látky súvisia s hladinou cholesterolu v krvi a negatívne vplývajú na náš organizmus – zvyšujú riziko srdcovo-cievnych ochorení. Avšak repkový olej obsahuje najmenej nasýtených mastných kyselín spomedzi všetkých rastlinných tukov. Výnimkou nie je ani olivový olej, ktorý obsahuje až dvakrát viac nasýtených mastných kyselín ako repkový olej(2).

Viac informácií nájdete tu.

(1) J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009.
(2) J. Krzymański, Olej rzepakowy – nowy surowiec, nowa prawda, PSPO, Warszawa 2009.

inpharm.sk

Aké sú možnosti liečby bolesti

15.03.2017 08:00

Bolesť je častým dôvodom návštevy lekára. Má rôzne príčiny a preto je dôležité odborné lekárske vyšetrenie, aby sa neliečila len bolesť, ale aj jej príčina.

canola oil inzercia

Olej zo srdca

13.03.2017 08:00

Nemali by sme sa starať o svoje srdce? Máme predsa len jedno. Je najcennejšie, bije pre nás a našich najbližších. Treba sa nad tým zamyslieť už dnes.

Zerex

Ešte pred tabletkami to skúste s prírodou! Aj s týmito afrodiziakami

13.03.2017 08:00

Pokles sexuálnej túžby trápi mnohé páry – pri rýchlom životom štýle, plnom stresu a starostí, ani niet divu.

automobilka, volkswagen, výroba,

Automobilky žiadajú päť opatrení, ktoré udržia Slovensko na špici

28.03.2017 17:14

Udržanie konkurencieschopnosti automobilového priemyslu na Slovensku si vyžaduje plnenie piatich bodov, vyplýva z konferencie.

Prešov, doprava

Lepší Prešov chce v piatok zastaviť dopravu aj v Bratislave

28.03.2017 16:51

Združenie Lepší Prešov chystá na piatok blokádu premávky pri bratislavskej autobusovej stanici. Chcú tak tlačiť na stavbu obchvatu Prešova.

Ivo Nesrovnal

Nesrovnal ohrozuje reguláciu hazardu, tvrdí Asociácia hier

28.03.2017 16:44

Asociácie zábavy a hier tvrdí, že Nesrovnal ohrozuje reguláciu hazardu, Primátor odkázal, že im ide iba o peniaze. Poslanci budú o hazarde rozhodovať v stredu.

Hamburg, policajné auto, vrak, zhorený

Pri proteste proti summitu G20 podpálili v Hamburgu policajné vozidlá

28.03.2017 16:31

Ľavicoví demonštranti sa prihlásili k zodpovednosti za podpálenie šiestich policajných vozidiel v Hamburgu.