Doprajte si kvalitnejšie a zdravšie bývanie - jarné maľovanie s Rimanom!

Vonku cítiť svieži vzduch a príjemné teplé lúče slnka, ktoré chceme prirodzene preniesť aj do v interiéru. Po mesiacoch chladného a sychravého počasia je jar už tradične čas, kedy sa zvyčajne púšťame do upratovania a prevzdušnenia našich príbytkov. No a ak ste nemaľovali viac ako štyri roky, steny sú už iste zošednuté a plné fľakov a nerovností, doprajte im nový náter. Ten vylepší nielen vzhľad, ale budete mať lepšiu mikroklímu a menej prašnosti.

Rigips
zdroj: Shutterstock

Trendy sa menia, kvalitný základ ostáva

Trendy v bývaní sa podobne ako tie módne menia každú sezónu. V minulosti to boli skôr tlmenejšie a zemité odtiene, najnovšie sviežosť do svojich príbytkov dodáme pastelovými odtieňmi. Čo však ostáva je kvalitný podklad. Pre moderné domy a byty sú ideálnym riešením sadrové omietky a stierky Rimano . Tieto vďaka svojmu zloženiu dokážu absorbovať vlhkosť, uchovať ju v sebe a spätne ju vylúčiť späť do miestnosti, v prípade ak je vzduch suchý, čo sa stáva hlavne vo vykurovacom období.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

V porovnaní s klasickou vápenato cementovou omietkou majú sadrové omietky niekoľko predností. Práca s nimi je výrazne rýchlejšia, menej prácna a náklady sú podobné ako pri štandardných omietkach a stierkach. Sadrové stierky a omietky Rimano sa aplikujú celoplošne bez dodatočného brúsenia. Z praktického hľadiska sa tak potešíte minimálnemu upratovaniu, nehrozí totiž žiaden prach z brúsenia omietok a odstraňovanie nečistôt z podláh, okien a dverí. Stena je v krátkom čase pripravená na maľovanie. Problémom nie sú ani dodatočné opravy omietok. Tie zvládnete aj sami.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Hladké steny sú nutnosť

Keď už sa pustíme do obnovy stien, vo finále chceme prirodzene dosiahnuť dokonalú hladkosť bez nerovností. Steny s použitím sadrových stierok o omietok môžu byť krásne hladké, bez zrnitosti a prasklín. Dôležité je len dodržať technologický postup a správne nanášanie. Roman Čierny, špecialista na omietky a stierky zo spoločnosti Rigips, prináša zopár rád, aby výsledný efekt bol kvalitný a dokonale hladký:

  1. Upravovaný povrch musí byť suchý, bez prachu a nečistôt (nepodceňujte teplotu povrchu).
  2. Pripravený povrch ošetrite vhodnou penetráciou ( Rikombi Grund alebo Rikombi Kontakt).
  3. Na lokálne alebo celoplošné vystuženie použite vhodnú sklotextilnú sieťku, ktorú budete aplikovať priamo do podkladovej vrstvy, táto zabráni vzniku nežiaducích trhlín.
  4. Pri zarábaní materiálu, suchú zmes sypte vždy do čistej vody a nikdy nie naopak.
  5. Pri aplikácii použite kvalitné, čisté náradie – nerezové hladítko, špachtľu a dbajte na prácu pri dobrom osvetlení.
  6. Prvú vrstvu nanášajte a zrovnávajte v dvoch smeroch do potrebnej roviny, systémom „mäkký do mäkkého“ .

Prácu so stierkami a omietkami Rimano zvládne aj šikovný kutil, avšak spôsob spracovania si vyžaduje určitú zručnosť, preto odporúčam obrátiť sa radšej na skúsených profesionálov,“ dodáva Roman Čierny.

Po základnej úprave môžeme steny dokončiť rôznymi plastickými reliéfmi alebo dekoračnými maliarskymi technikami a vysoko estetický vzhľad vám budú susedia závidieť.

Pozor na samozvaných odborníkov a nekvalitný materiál

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Na trhu je samozrejme viacero značiek aj realizátorov, avšak treba mať oči otvorené a uši nastražené, komu sa zveríte do rúk. Nie vždy sa oplatí staviť len na najnižšiu cenu. Použitím lacných a nekvalitných materiálov, prípadne nedodržaním základných pracovných postupov môžu vzniknúť výrazné nerovnosti, praskliny a škrabance, či nepresne spracované rohy a kúty. Takýto povrch sa potom zle maľuje, farba na niektorých miestach zle prekrýva, čo nepôsobí príliš esteticky. Dobré je preveriť si aj dodatočný servis po odovzdaní stavby. Opravy a reklamácie nemusia byť pre každého majstra samozrejmosťou.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Spoločnosť Rigips sa ako jedna z mála firiem pôsobiacich v stavebníctve snaží nielen vyrábať kvalitné a certifikované produkty, ale jej dlhodobým cieľom je aj poskytovanie odborného vzdelávania. Rigips už viac ako desaťročie organizuje odborné montážne konferencie na ktorých sa každoročne zúčastňuje takmer 900 zhotoviteľov z oblasti stavebníctva z celého Slovenska. Certifikovaných profesionálov na prácu

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

s omietkami a stierkami združuje Rigips v Rimano Lige majstrov. Členstvo v tejto lige je možné len na základe osobného posúdenia kvality zrelizovaných stavieb. Toto posúdenie zrealizuje špecialista na sadrové stierky a omietky a je garanciou pre zákazníka, že práca zhotoviteľa bude odvedená odborne a kvalitne.

Radi vám poskytneme podrobnejšie informácie na: rimano@rigips.sk

Videá:

Rekonštrukcia bytu sadrovými stierkami a omietkami Rimano

Sadrová tenkovrstvová omietka na porobetón

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock
Mapei kupelna

Kúpeľňa bez hydroizolácie predstavuje riziko

21.03.2017 08:00

Dlhú životnosť a skvelý vzhľad kúpeľne dosiahnete len, ak budete mať pod obkladom a dlažbou správne zhotovenú hydroizoláciu.

CREATON South-East Europe Kft.

Jarná akcia na krásnu strechu

16.03.2017 08:00

Využite jarnú akciu na kvalitnú strešnú krytinu. Do konca marca získate obľúbený model keramickej a betónovej strešnej krytiny značky Creaton mimoriadne výhodne.

decodom 1

Čím budú kuchyne v roku 2017 výnimočné?

14.03.2017 13:59

Odborná hodnotiteľská komisia a organizátori výstavy Nábytok a bývanie v Nitre, udelili kuchyni Lota z produkcie spoločnosti Decodom, Cenu veľtrhu v kategórii kuchynský nábytok a spotrebiče.

automobilka, volkswagen, výroba,

Automobilky žiadajú päť opatrení, ktoré udržia Slovensko na špici

28.03.2017 17:14

Udržanie konkurencieschopnosti automobilového priemyslu na Slovensku si vyžaduje plnenie piatich bodov, vyplýva z konferencie.

Prešov, doprava

Lepší Prešov chce v piatok zastaviť dopravu aj v Bratislave

28.03.2017 16:51

Združenie Lepší Prešov chystá na piatok blokádu premávky pri bratislavskej autobusovej stanici. Chcú tak tlačiť na stavbu obchvatu Prešova.

Ivo Nesrovnal

Nesrovnal ohrozuje reguláciu hazardu, tvrdí Asociácia hier

28.03.2017 16:44

Asociácie zábavy a hier tvrdí, že Nesrovnal ohrozuje reguláciu hazardu, Primátor odkázal, že im ide iba o peniaze. Poslanci budú o hazarde rozhodovať v stredu.

Hamburg, policajné auto, vrak, zhorený

Pri proteste proti summitu G20 podpálili v Hamburgu policajné vozidlá

28.03.2017 16:31

Ľavicoví demonštranti sa prihlásili k zodpovednosti za podpálenie šiestich policajných vozidiel v Hamburgu.