Ukážeme vám, ako to robia zlodeji áut

Zlodeji na Slovensku odcudzia denne v priemere šesť až deväť áut, niekedy zmizne za 24 hodín aj dvadsiatka áut. Päť rokov počet kradnutých áut klesal, minulý rok sa však trend otočil. Miznú aj staršie autá, zlodeji sa ne zameriavajú kvôli dopytu po lacných náhradných dieloch.

03.03.2015 08:00

Poprosili sme o vyjadrenie jedného zo špecialistov v oblasti zabezpečenia vozidiel, pána Richarda Vámoša, ktorý sa v tomto odvetví pohybuje už viac ako 16 rokov.

Richard Vámoš
Richard Vámoš inzercia Richard Vámoš

Aké autá sa podľa Vašich skúseností kradnú najviac?
„Doba sa zmenila. Samozrejme, stále sú v kurze nové a drahé autá, ale aktuálne sa kradne takmer všetko. Nové autá na objednávku a staršie na diely.“

Aké značky sa kradnú najviac?
„Samozrejme, najviac kradnuté sú vozidlá Škoda a VW. Aktuálne je veľký dopyt po modeli OCTAVIA poslednej generácie. Model SUPERB a PASSAT sú v tesnom závese. Čo sa týka drahších vozidiel tak tam je to pomerne vyrovnané. Kradnú sa BMW, AUDI , MERCEDES-BENZ a minulý rok sa o viac 600% zvýšila krádež vozidiel RANGE ROVER, čo je alarmujúce číslo.

Máte informácie o tom, akým spôsobom zlodeji autá kradnú?
„Dlhé roky priamo spolupracujeme s Políciou Slovenskej Republiky a máme nejaké informácie. Je to závislé od jednotlivých modelov. Na drahé vozidlá, ktoré používajú monitorovanie pohybu za pomoci GPS/GPRS či GSM, používajú rušičky signálu. Pri zarušení signálu poznáte poslednú polohu svojho vozidla ale jeho pohyb už ďalej nedokážete sledovať.“

Video ukazuje využitie rušičky na GPS signál

Môžem byť pokojný pokiaľ mám svoje auto zabezpečené alarmom?
„Každé zabezpečenie má svoj význam. Otázkou zostáva už len, aký vyspelý zlodej si Vaše auto vybral. Veľmi častým spôsobom ako sa zlodeji bez akýchkoľvek problémov dostanú do Vášho auta je načítanie frekvencie Vášho kľúča alebo prídavného alarmu. Najčastejšie sa to deje na parkoviskách nákupných centier, kde tomu nie je možné zabrániť.“

Na videu je ukážka načítania frekvencie originálneho kľúča.

Máte informácie o tom ako prebieha krádež auta?
„Pokiaľ mám informácie, tak samotná krádež auta sa pohybuje v rozmedzí cca. 90 sek. Je to spôsobené tým, že väčšina zlodejov už ide, ako sa hovorí, na hotové. Všade v zahraničí a aj u nás funguje veľmi jednoduchý spôsob načítania kódu kľúča či alarmu. Toto sa stáva pomerne často na miestach, kde odovzdávate svoje auto spolu s kľúčmi. Následné dohľadanie auta podľa údajov zákazníka a odcudzenie auta už nie je pre zlodejov žiadny problém.“

Video ktoré demonštruje prípravu náhradného kľúča alebo ovládača alarmu

Aké zabezpečenie by ste odporúčali?
„Z vlastnej skúsenosti odporúčam výlučne systémy, ktoré nevysielajú a neprijímajú žiadny signál či frekvenciu. Je však dobré, aby toto zabezpečenie nechránilo len jednu mechanickú časť v aute prípadne jeden obvod, ale viacero častí na rôznych miestach. My sami sme vývojárom takého typu zabezpečenia, ktoré sa za viac ako 14 rokov nepodarilo nikomu prekonať. Je to náš, Slovenský patent a výrobok, na ktorý sme hrdí. Je na každom jednom čo si zvolí, chcel by som len podotknúť, že zabezpečenie nie je v tejto dobe doplnok ale potreba. Zabezpečenie len jednej časti vo vozidle už nestačí.

Krátky rozhovor o problematike zabezpečenia si môžete pozrieť aj v tomto videu z relácie AUTOSALÓN

Systém unikátneho Slovenského zabezpečenia VAM R1 si môžete pozrieť aj na stránke www.autoalarm-vamos.sk

chyba